2012 NWWSA WAKESURF OPEN - FINAL RIDER LIST

Saturday, July 28
Sunday, July 29
Masters Male
Junior Male
8:30 Shannon Robinson 8:30 Ian Tompkins
8:40 Brent Dorey 8:45
CHANGE BOAT (g)
8:50 Eric Grindland 9:00 Thomas Garcia (g)
9:00 Scott Culp 9:10 CHANGE BOAT (reg)
9:10 Mac Page
Junior Female
9:20 Craig Terpening 9:30 Kia Grindland
9:30 Don Holtzinger 9:40 Isabel Mendlen
9:40 Michael Viland 9:50 Madelyn Mendlen
9:50 Jeff Walker 10:00 CHANGE JUDGES
10:00 Roger Juvet
Amateur Male - Skim
10:10 Anthony Vanderlinde 10:20 Edric Alvarez
10:20 Donald Bethke 10:30 Brandon Cisco
Masters Female
10:40 Cole Kerby
10:40 Judy Walker 10:50 CHANGE BOAT (g)
10:50 Cindy Tompkins 11:00 Kevin Riffle (g)
11:00 Lisa Lee 11:10 Brad Harrison (g)
11:10 CHANGE BOAT (g) 11:20 Grant Witherell (g)
11:20 Sandra  Cisco (g)
Amateur Male - Surf
11:30 CHANGE JUDGES 11:30 RJ Garcia (g)
Pro Female - Skim (PRELIM.)
11:40 Ford Chupik (g)
11:50 Bri Chmel (g) 11:50 CHANGE BOAT (reg.)
12:00 CHANGE BOAT (reg.) 12:00 Campbell Erickson
12:10 Caroline Villeneuve 12:10 Jeff Meacham
Pro Female - Surf (PRELIM.)
12:20 Nick Albin
12:30 Kaley Sparling 12:30 Parker Page
12:40 Ashley Kidd 12:40 Ken Cisco
Pro Male - Skim (PRELIM.)
12:50 Spencer Robinson 
13:00 Sean Cummings 13:00 Brandon Tolliver
13:10 Mitchell Rude 13:10 Ryan Stewart
13:20 Dominic Lagace 13:20 Chris Stanton
13:30 Trevor Grindland 13:30 Trevor Miller
13:40 CHANGE BOAT (g) 13:40 Scott Bethke
13:50 Keenan Flegel (g) 13:50 Zane Montgomery
14:00 Aaron Witherell (g) 14:00 Jon Fowler
14:10 CHANGE BOAT (reg.) 14:10 CHANGE JUDGES
Pro Male - Surf (PRELIM.)
Pro Female - Surf (FINALS)
14:30 Mark Sher 14:20 Angie Viland
14:40 Chris Wolter 14:30 Kaley Sparling
14:50 Brian Baker 14:40 Ashley Kidd
15:00 James Walker
Pro Female - Skim (FINALS)
15:10 Jimmi Sparling 15:00 Taylor Dorey
15:20 Todd Johnson 15:10 Caroline Villeneuve
15:30 CHANGE JUDGES & BOAT (g) 15:20 Bri Chmel (g)
Amateur Female - Skim
Pro Female - Skim (FINALS)
15:50 Vanessa Gonzalez (g) 15:40 Aaron Witherell (g)
16:00 Cathy Ringer (g) 15:50 Keenan Flegel (g)
16:10 CHANGE BOAT (reg.) 16:00 Dominic Lagace
16:20 Alexandra Ireland
Pro Male - Surf (FINALS)
16:30 Brittney Nyrose 16:20 Chris Wolter
16:40 Angie Fowler 16:30 Jimmi Sparling
16:50 Taylor Dorey 16:40 James Walker
Amateur Female - Surf
AWARDS CEREMONY
17:10 Angie Viland
17:20 Jenny Stewart All times are aproximate
17:30 Tessa Meacham Riders not available when called will be disqualified
17:40 Grace Stanton (g) goofy foot / starboard wave;  (reg.) port wave
17:50 Morgan Tompkins (s) scribe; (c) caller